כוכבים על פני האדמה, סרט חובה לאנשי חינוך

כוכבים על פני האדמה הוא סרט חינוכי נפלא השייך לקטגוריה סרטי דרמה ומספר על ילד בן שמונה אשר חווה קשיים בלימודים ואינו מצליח לקלוט דבר בכיתה בה הוא לומד. הוא מוגדר על ידי “אנשי חינוך” כילד בעייתי ובשל כך נשלח לפנימייה על מנת ללמד אותו  “משמעת” מה היא. גם הוריו תופסים צד עם “אנשי החינוך” אשר מנסים בכוח להתאים את הילד למסגרת כפי שהם מבינים אותה. בו בזמן שמוחו של הילד גדוש ברעיונות יצירתיים גאוניים אשר אינם מקבלים הכרה או הערכה על ידי שום גורם. כל זה גורם לילד להתכנס בתוך עצמו ולהפוך מפרח צבעוני וססגוני לילד עצוב מכונס ומופנם. סרט מיוחד שזכה בפרסים רבים, חובה לא רק למי שאוהב סרטים הודים אלא לכל אנשי חינוך ולמשפחות שיש להם ילדים עם צריכים מיוחדים.
ישע ישאן הוא בן 8 שעולמו מלא בפלאים שאף אחד אחר לא מעריך; צבעים, דגים, כלבים ועפיפונים פשוט אינם חשובים בעולמם של מבוגרים, שמתעניינים הרבה יותר בדברים כמו שיעורי בית, ציונים ומסודר. נראה שאישאן לא מצליח להשיג שום דבר נכון בכיתה. כשהוא מסתבך בהרבה יותר בעיות ממה שהוריו יכולים להתמודד איתו, הוא דחוס לפנימייה כדי להיות ממושמע.
כוכבים על פני האדמה לא שייך לקטגוריה סרטים לילדים וכנראה שצריך להמציא קטגוריה של סרטים להורים או סרטים לאנשי חינוך.

הילד הוא בכלל לא בעייתי, הוא ילד עם צריכים מיוחדים

הדברים לא שונים בבית הספר החדש שלו, וישען נאלץ להתמודד עם הטראומה הנוספת של הפרדה ממשפחתו. מורה חדש לאמנות מדביק את התלמידים בשמחה ובאופטימיות ושובר את כל הכללים כיצד הדברים נעשים בכך שהוא מבקש מהם לחשוב, לחלום ולדמיין. כל הילדים מגיבים בהתלהבות חוץ מאישאן. המורה מבין במהרה שאישאן לא מרוצה ויוצא לגלות מדוע. עם הזמן, הסבלנות והאכפתיות, הוא בסופו של דבר עוזר לאישאן למצוא את עצמו.
מאפייני הבונוס (בהינדית בלבד, ללא כתוביות) כוללים: פרשנות במאי, דיון בפאנל על ילדים, סצנות שנמחקו, הכנת, מוסיקה CD עם שתי גלויות אספנות יפהפיות. סרט זה הוא הופעת הבכורה של אמיר חאן בבימוי.
כוכבים על פני האדמה הוא לא לפי הכללים של סרטי דרמה הרגילים. כאן רואים סיפור של מחויבות ותקווה כנגד כל הסיכויים. הסרט מתרחש בהודו מהמעמד הבינוני הגבוה העכשווי, אך מוסר ההשכל של הסיפור הוא אחד לכל המקומות ולכל הזמנים.

כל ילד מיוחד, אבל ילדים עם צריכים מיוחדים הם עוד יותר מיוחדים…

ותרת המשנה “כל ילד מיוחד” מספרת הכל. כן יש ילדים עם בעיות מיוחדות, והם כן זקוקים לתשומת לב מיוחדת בבתי ספר מיוחדים. אך ישנם ילדים “רגילים” לחלוטין, המסוגלים להשתלב בחברה כמו כולם, אשר פשוט צריכים למצוא את הקצב והמקום שלהם לעשות זאת.
כל מה שהם צריכים זה אהבה והערכה, אפילו לנטיות “מיוחדות” מוזרות שהם עשויים להפגין ועשויות לעורר ספקנות וביקורת אצל אנשים “רגילים”, ובמיוחד מבוגרים. “אם אתה רוצה לזכות בתחרויות, אז תגדל סוסי מרוץ, אל תגדל ילדים, לעזאזל!” אומר חאן ומסכם זאת היטב.
בסופו של דבר, ישאן יוצא מהמקום, ואחיו ה”נורמלי “, המיומן במיוחד, המאגר של ציפיות המשפחה להצלחה ולהישגים.
סרט מעולה! זה לא רק שיעור להורים, אלא גם למורים! כל ילד מיוחד, שדורש תשומת לב מיוחדת. המשפט האחרון בביקורת חושף את ההיבט האירוני בסרט הזה.
לצפייה בסרט “כוכבים על פני האדמה” ועוד סרטים לצפייה ישירה רבים נוספים.
שם הסרט באנגלית – Like Stars on Earth והשם האוריגינל בשפה הינדית – Taare Zameen Par.
הסרט יצא לאקרנים בשנת 2007.

פורסם ע”י: Reviewer