איך להוריד את הכולסטרול בלי תרופות

כולסטרול הוא חומר שומני אשר במינונים נכונים הוא חיוני לגוף שלנו ולבריאות שלנו. הוא משמש את הגוף לבניית הורמוניים מיניים, לבניית ויטמין D בתאי העור ולבניית קרום התאים.
הוא מגיע משני מקורות:
1. מהכבד שמייצר כמויות המספיקות לגוף.
2. מהאוכל שאנחנו אוכלים( במיוחד ביצים ומזון שמגיע מן החי)
החומר השומני הזה הופך למסוכן כאשר הוא עובר רמה מסויימת ומיוצר ברמה גבוהה ממה שצריך. במקרים כאלו התוצאות עלולות להיות הרסניות: מצב כזה מוביל להתקפי לב ולשבץ עקב סתימת עורקים.

סוגי הכולסטרול

כולסטרול מתחלק לשני סוגים, Low Density Lipoprotein אשר ידוע גם כ-LDL, ו-High Density Lipoprotein אשר ידוע גם כ-HDL.
LDL נקרא הכולסטרול ה”רע” בגלל שהוא מעביר את הכולסטרול מן הכבד ומשאיר אותו בדפנות העורקים. LDL יוצר מחסומים שמונעים את הזרימה התקינה של הדף דרך העורקים ומוביל למחלות עורקיות. בניגוד אליו HDL נקרא הכולסטרול ה”טוב” בגלל שהוא מסיר את המחסומים האלו ומוריד את הסיכון למחלות לב ועורקים.

מספר דברים שעליכם לעשות על מנת להוריד את רמות הLDL שלכם

• לצרוך שמן דגים מדי יום, הוא מכיל חומצות שומן אומגה 3 שיש להם השפעה חיובית על זרימת הדם ולבריאות הלב. צריכה של שמן דגים היא אחת הסיבות המשוערות לאחוזים נמוכים של מחלות לב בקרב אסקימואים.
• יש להוריד את הצריכה של מזון שמעלה את רמות הLDL. השתדלו לאכול פחות משתי ביצים בשבוע, המנעו מתפוחי אדמה מטוגנים, פופקורן, צ’יפס, ממתקים, עוף עם עור, בייקון, חלב עם אחוזי שומן גבוהיים וגבינה, פיצה ,חמאה וכו’.
• יש לאכול הרבה ירקות ופירות בגלל הסיבים שהם מכילים. השתמשו בשמן זין להוריד את רמות הLDL. אלכוהול בתדירות מבוקרת יכול לעזור כי הוא מעלה את רמות הHDL.
• יש לדאוג שצריכת הכולסטרול היומית לא תעבור את ה300 מ”ג, לדוגמא בחלמון של ביצה(החלק הצהוב) יש 230 מ”ג, אבל החלק הלבן לא כולל שומן או כולסטרול והוא מקור טוב לפרוטאין. אם אתם משתמשים במתכון הכולל ביצים אתם יכולים להחליף את החלמון בשתי מנות חלבון.
• יש לדאוג להעלות את הצריכה של חומצות שומניות בלתי רוויות שנמצאות בזיתים ואגוזים כמו שקדים ובוטנים. החומצות האלה מורידות את רמות הLDL ומעלות את רמות הHDL.
• יש עוד דבר אחד שאתם יכולים לעשות, עד כמה שזה נשמע בלתי יאומן נמצא שנשימות עמוקות מורידות את רמות הכולסטרול.

מאת: סיון ר.