בדיקת קרינה – האם ניתן לבצע את בדיקת בעצמך?

בדיקת קרינה היא נושא מאוד חשוב שעולה על סדר היום אצל הרבה אנשים על בסיס קבוע. אך למרות זאת, יש גם המון אנשים שטוענים בזלזול לגבי חוסר החשיבות של בדיקת קרינה. אותם אנשים טועים בהחלט, בדיקת קרינה היא דבר חשוב שיכול להציל חיים ולמנוע מחלות מיותרות.
המון מכשירים חשמליים היום פולטים קרינה מסוכנת, לכן חשוב אחת לכמה שנים לבדוק את רמת החשיפה שלנו לקרינה על ידי ביצוע של בדיקת קרינה על ידי מודד קרינה מוסמך. דוגמה טובה למכשירים כאלו הם הפלאפונים הסלולאריים. פלאפון סלולארי ולא משנה מאיזה סוג (למעשה גם טלפון אלחוטי) פולט קרינה מסוכנת שעלולה לפגוע בנו. אני לא אומר שכדי להפסיק לדבר בפלאפון בגלל זה, אך אני כן אומר שאם כבר לדבר בפלאפון אז כדי לעשות את זה עם אוזניות אוויר.בנוסף מומלץ לשמור את הפלאפון בתיק ולא בכיס. גם רצוי להימנע מלדבר בפלאפון במקום שאינו פתוח, לא בתוך אוטו למשל, או במקומות שהקליטה בהם אינה טובה.

מודע חשוב לבצע בדיקת קרינה

חשוב לעשות בדיקת קרינה אחת לכמה שנים במקומות שאתם נמצאים בהם על בסיס יום יומי. זה יכול להיות בבית, זה יכול להיות במשרד, או אפילו זה יכול להיות בבית הספר שהילד שלכם לומד בו. זכותכם בתור אזרחים לדרוש שיעשו בדיקת קרינה בין אם זה מהבוס שלכם ובין אם זה מהמנהלת בבית ספר של הילד שלכם.
לאור המודעות ההולכת וגוברת לבעיות קרינה בסביבה הביתית, אנשים רבים מנסים לברר ברחבי הרשת האם קיימת אפשרות לביצוע בדיקת קרינה בצורה עצמאית ללא צורך בהזמנת אדם המבצע בדיקת קרינה בתמורה לתשלום. התשובה היא בהחלט כן.
כיום החברות השונות מודעות לביקוש ההולך וגובר בציוד לביצוע בדיקת קרינה ביתית ולכן החליטו לשווק בשנים האחרונות ציוד לביצוע בדיקת קרינה ביתית, כאשר הציוד כמה שיותר פשוט לשימוש יחסית. יותר מכך, במידה ורמת הקרינה באזור מגוריך התגלתה לאחר ביצוע בדיקת קרינה כבעייתית, תוכלו גם ללמוד איך להפחית את נזקי הקרינה כך שלא יגרם לך או למשפחתך נזק כלשהו.

איך עושים בדיקת קרינה בצורה נכונה

כדי לבצע בדיקת קרינה כדאי לך לגשת לאחת מחנויות עשה זאת בעצמך בארץ ולחילופין לחנויות למוצרי חשמל בהם מוכרים ציוד לביצוע בדיקת קרינה. שים לב אל תתפתה לקנות ציוד זול משמעותית מהאחרים וחשוב מאוד לבצע השוואת מחירים בציוד אותו בוחרים שכן כמו בכל תחום ציוד פחות איכותי עלול להיות הרבה פחות מדויק ובכך להטעות אתכם ברמת הקרינה בסביבה בה אתם חיים ולגרום לפאניקה מיותרת ולחילופין לשאננות מיותרת.
לכל ציוד לביצוע בדיקת קרינה מצורף מדריך מפורט בו תודרכו צעד אחרי צעד כיצד לבצע את הבדיקה וברוב המקרים ההסבר יהיה פשוט ונוח למשתמש. בנוסף, בכל מדריך יהיה רשום לכם את רמות הקרינה המותרות על פי התקן הבינלאומי כך שכל חריגה ממנה תחשב לרמת קרינה גבוהה יחסית.
כיום כדי להפחית נזקי קרינה בסביבת מגוריכם קיימות אפשרויות מגוונות. לדוגמא: הזזת מיקום הארון חשמל הגורם קרינה אל תוך מבנה המגורים בו אתם נמצאים. בנוסף, כיום ניתן לקנות חומרי בידוד בהם משתמשים לטובת הפחתת הקרינה מגורמים חיצוניים עליהם לרוב אין שליטה ממשית כדוגמת אנטנות סלולאריות.

מאת: גלית דהן