איזון מערכת העיכול בדרך טבעית

רבים מאיתנו סובלים מבעיות במערכת העיכול כמו שלשול, עצירות, כאבי בטן, גזים, אלרגיות למזון, קרוהן, קוליטיס ועוד. בעיות במערכת העיכול נוצרות משילוב של תזונה לא נכונה, הרגלי אכילה לא נכונים ולחץ כתוצאה האורח החיים המערבי. איזון מערכת העיכול הוא הצעד הראשון לחיים בריאים ושלווים יותר, במאמר זה אפרט כמה מהבעיות הנפוצות במערכת העיכול בעולם המערבי.

עצירות

תזונה דלה בסיבים תזונתיים ואנטיאוקסידנטים, עשירה בתוספים מלכותיים וחומרים מעובדים (כמו סוכר לבן וקמח לבן) יכולה להוביל לעצירות או לקושי ביציאה דבר שגורם לעליה ברעלים שבתוך הגוף ולהופעת מחלות כרוניות שונות.

טיפול בדיקור וצמחי מרפא ביחד עם שינוי הרגלי אכילה ותפריט מאוזן ינקו את מערכת העיכול ויסדירו את פעולת המעיים, בנוסף שתיית מיץ ג’ל אלוורה יכול להוריד את הדלקתיות במעיים ולעזור ליציאות תקינות.

שלשול

אנשים הסובלים משלשול כרוני נמצאים לרוב במצב של חוסר ויטמינים ומינראליים בגוף מכוון שהם אינם מספיקים להיספג לפני שהם יוצאים החוצה. הרפואה הסינית רואה מצב של שלשול כרוני כעודף חום במעיים או חולשה של הטחול שנפגעים מלחץ, חרדה או ממזון מעובד. ע”י השימוש בצמחים שיסלקו את החום ויחזקו את הטחול ביחד עם דיקור שיתמוך בתהליך ניתן להחזיר את הגוף למצב אופטימאלי ובריא. בנוסף מומלץ להוסיף לתזונה חיידקים פרוביוטים ולהימנע כמה שאפשר ממזון מעובד.

גזים ונפיחות בבטן תופעות אלו מופיעות לרוב עקב אכילה מהירה, אכילת ארוחות גדולות מידי, אכילה כאשר אנחנו במצב של סטרס, אכילה של מזון עתיר בסוכרים או מזון מעובד. מלבד שינוי הרגלי האכילה והימנעות ממזונות מעובדים ישנם עוד כמה דברים שיכולים לעזור:

• הפורמולות: XIAO YAO WAN ו – CHAI HU SHU GAN WAN עוזרות להסדיר את מערכת העיכול ולטפל בגזים.
• הפורמולה: LIU JUN ZI TANG מחזקת את הטחול ומוציאה לחות מהמעיים משפרת את תנועת המעיים ומונעת גזים ונפיחות בבטן.
• חיידקים פרוביוטים: עוזרים לשפר את תהליך העיכול ולהילחם בקנדידה.

תסמונת המעי הרגיז – IBS

תסמונת המעי הרגיז היא בעיה נפוצה מאוד בחברה המערבית והיא מאופיינת במגוון בעיות עיכול ומעיים שהרפואה המערבית לא יכולה להסביר מהיכן הן מגיעות, בעיות כמו שלשול, עצירות, כאבי בטן, תחושה של חוסר נחות בבטן לאחר הארוחה ועוד. אנשים שסובלים מתסמונת המעי הרגיז נוטים לפתח רגישות למזונות שונים וידועה גם השפעה של המצב הרגשי שלהן על מערכת העיכול. מנסיוני בטיפול בתסמונת המעי הרגיז לרוב רואים שינוי לטובה תוך זמן קצר מתחילת הטיפולים, הטיפול מורכב משילוב של צמחים, דיקור, יעוץ לתזונה בריאה יותר ותוספי תזונה כמו חיידקים פרוביוטים.

רוב הבעיות במערכת העיכול מגיבות טוב לטיפולים קבועים בדיקור וצמחי מרפא. שינוי הרגליי האכילה והקפדה על דיאטה נכונה, הימנעות ממזונות מעובדים, מזון עשיר בצבעיי מאכל ותוספים שאינם טיבעיים הם חלק חשוב לא פחות בשיקום המעיים ומערכת העיכול. כאשר מערכת העיכול לא עובדת כראוי כל הגוף ילך בעקבותיה ולאט לאט יופיעו מחלות כרוניות שונות וירידה כללית במצב הבריאותי ולכן כדי לחיות חיים בריאים ומאוזנים יותר הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית חשוב מאוד להסדיר ולאזן את מערכת העיכול.
חשוב לי לציין שגם אנשים הסובלים ממחלות כמו קרוהון, קוליטיס, מחלות מעיים דלקתיות או אוטואימוניות אחרות יכולים להיעזר ברפואה משלימה, בדיקור וצמחי מרפא כדי לאזן ולשמור על המעיים ומערכת העיכול, לשפר משמעותית את איכות החיים והוריד את התלות בתרופות אך לא כאן המקום לפרט. אשמח אם תצרו עימי קשר על מנת שאוכל לעזור גם לכם.

מאת: שירי ר.