רפלקסולוגיה: העבר המתחדש, ההווה העתיק

רפלקסולוגיה היא כמו ענק שניצב מעל נהר רחב, רגלו האחת נטועה בגדה האחת, ורגלו האחרת נטועה בגדה שמנגד. הנהר הוא הזמן החולף והענק נמצא גם בעבר – הגדה הרחוקה – וגם בהווה – הגדה שבה אנחנו ניצבים. הנמשל? רפלקסולוגיה היא תורה או תחום ידע ששורשיו נטועים היטב בעבר הרחוק אך הוא ניזון גם מהעידן שבו אנו חיים. רפלקסולוגיה היא בו זמנית תורה עתיקה ותחום ידע חדשני ומותאם לתקופה שבה אנו נמצאים.

השורשים של הרפלקסולוגיה נטועים אי שם בעבר הרחוק. נמצאו עדויות לשיטות טיפול מתחום הרפלקסולוגיה בציורי קיר ממצרים הפרעונית: בציורים אלה ניתן לראות מרפא שמטפל ברגליו של מצרי ומבטיח לו שעל-ידי הטיפול בכף רגלו הוא ירפא אותו מבעיות שונות. כמו כן ישנן עדויות על טיפולים מתחום הרפלקסולוגיה שנערכו במקומות רחוקים ושונים: סין, יפן, דרום מזרח אסיה, אמריקה הפרה קולומביאנית וכדומה. חשוב מאד לציין כאן ועכשיו שאין בכוונתנו לטעון שמדובר בתורת הרפלקסולוגיה של ימינו – יהיה בכך משום אנכרוניזם מוחלט. כל מה שיש בכוונתו לטעון הוא שגוף הידע שעליו מתבססת הרפלקסולוגיה מתבסס על ידע שהיה קיים לפני שנים רבות מאד בתרבויות עתיקות שונות ברחבי העולם.

אל הידע העתיק הזה מצטרף בסוף המאה ה19 ובמחצית הראשונה של המאה השערים גוף הידע שהביא איתו המדע המערבי. למעשה ניתן לומר שנוצרה כאן מעין סינתזה בין הידע העתיק ובין התיאוריות והתגליות החדשות של המדע המודרני. סינתזה זו יצרה את הרפלקסולוגיה המודרנית שמממשיכה להתפתח באותה הצורה: שילוב מתמיד בין הידע העתיק שקיים בידינו או שמתגלה לנו ממקורות שונים עם התגליות המדעיות השונות והתפתחות הרפואה המערבית המודרנית. שילוב זה הוא סם החיים של הרפלקסולוגיה שמאפשר לה להישאר רעננה ומתקדמת ולהציע פיתרונות חדשים וטובים יותר למיני בעיות שונות שעימן מתמודד האדם בחברה המודרנית.

זוהי המהות של הרפלקסולוגיה: החיבור של העבר וההווה בניסיון מתמיד להכין את התשובה לעתיד, להתאים את התיאוריה והטכניקה לכל מה שהעתיד מביא איתו בכנפיו. רפלקסולוגיה מעצם מהותה מבוססת על השילוב בין המרכיבים השונים שביחד יוצרים מערכת הוליסטית שבה חיים בשלום מרכיבים שונים ומתוך החיים המשותפים הללו יוצרים הפריה הדדית בעלת תוצאות מיוחדות. במקום ליצור גבולות מלאכותיים בין תקופות ובין תרבויות, בין גופי ידע שונים ודרכי מחשבה שונות, הרפלקסולוגיה בוחרת לאפשר להם להכיר זה את זה וליצור ביחד עולם עשיר ומלא חיים: עולם בעל עבר שחי בהווה ואינו חושש מהעתיד.