כוחו של הדמיון כיוצר מציאות

אין גבול לדמיון, ואין גבול למרחבים שהוא יוצר עבורנו. השיטוט במרחבי הדמיון יכול להיות אינסופי וכך גם הנופים, התמונות, היצורים והמראות שהוא מייצר.
היכולת שלנו “לפנטז” ולחלום בהקיץ היא יכולת נרכשת ומתפתחת ככל שאנו מתנסים בה יותר ויותר. היא חזקה יותר מכל מציאות ונטולת כל מגבלה חוקית, חברתית ונורמטיבית. אף אחד לא יתבע אותנו לדין על חלום ולא יטיל עלינו סנקציה חברתית כלשהי. זוהי זכות ומתנה המוקנים לנו ללא צורך מצדנו למתן דין וחשבון או הצדקה כלשהי.
אין גבול להנאה שניתן להפיק מחלום בהקיץ. החלום, הפורץ כל גבול של מציאות, יביא אותנו למקומות יפים ונהדרים, שהגישה אליהם בחיינו מוגבלת, או לפחות כך אנו חושבים.
נדמה לנו שאנו “תקועים” במקום העבודה שלנו ואין לנו כל אפשרות לשינוי, כי: “עזיבת מקום העבודה תרע את תנאי חיינו, לא נמצא מקום עבודה חלופי, אנחנו כבר לא “ילדים”, התחרות לאיוש משרות גדולה” ועוד כהנה וכהנה מחשבות מרפות.
נדמה לנו שאין לנו אפשרות להתקדם במקום העבודה שלנו כי: “אנחנו לא מספיק טובים, אחרים מוכשרים מאתנו” וכו’.
נדמה לנו שלעולם לא נמצא זוגיות כי: “אנחנו לא מספיק יפים, לא מרשימים אף אחד, אין בעולם מישהו שמספיק טוב בשבילנו” ועוד ועוד.
בפועל המחשבות המרפות הן אלה שמונעות מאתנו לפרוץ קדימה ולהשיג את השינוי לו אנו מייחלים. ההשתלטות שלהן על כל חלק בחיינו יכולה להיות טוטאלית ולחבל בכל צעד קטן שלנו לעבר השינוי.
כאן נכנס השימוש בדמיון מודרך ככלי נהדר לפריצת כל גבול אפשרי – מנטלי, פיסי וחברתי. היכולת שלנו להרחיק ולנדוד במרחבי הדמיון לארצות רחוקות יכולה להביא לנו הנאה וסיפוק החסרים לנו בחיינו הארציים.
מעבר להנאה היא יכולה להביא לנו גם את המימוש העצמי והמקצועי לו אנו מייחלים כל כך.
אם החלום שלנו הוא לעבוד בחברת הייטק, אנחנו יכולים לדמיין את החברה בה אנו רוצים לעבוד וכפי שהיינו רוצים לראות אותה, היכן היא ממוקמת, המשרד בו אנו עובדים, שולחן העבודה שלנו, המחשב, סביבת העבודה, האנשים שמקיפים אותנו, המנהלים וכו’.
ראיית המשרד העתידי שלנו, על כל מרכיביו הפיסיים והאנושיים, תביא אותנו אט אט למחשבה ששם מקומנו, שם נמצא את עתידנו ואת אושרנו ולשם אנו צריכים לחתור. מחשבה זו, שתחלחל במוחנו, תסייע לנו להפנים את העובדה שכל שינוי בחיינו מותנה ברצון שלנו ובקבלת החלטה מצדנו לפעול להשגתו.
אם נדמיין שאנו מספיק טובים ומוכשרים להתקדם לתפקידים אטרקטיביים מבחינתנו, אין מה שיעצור בעדנו. אם נראה לנגד עינינו את בן/בת הזוג האידיאלי/ת עבורנו ואת עצמנו כמתאימים לו כמו כפפה ליד נגיע בהקדם למחוז חפצנו הזוגי.
לדמיון כוח ועצמה רבים בניהול חיינו. הדמיון חזק מכל מציאות ולכן גם יכולת ההשפעה שלו על חיינו ורצונותינו היא רבה. כשם שאמן מדמיין לעיתים את היצירה שהוא עומד ליצור (פסל, תמונה,תסריט וכו’) ורואה אותה מושלמת בדמיונו על כל פרטיה ומרכיביה, כך אנו יכולים לדמות את המטרה שניצבת בפנינו בצורתה המושלמת והסופית.
ראיית המטרה כמושגת וממומשת תקל עלינו את השגתה, תהפוך אותה למוחשית יותר ואת הדרך אליה לחוויה של שינוי ותקווה.
דמיון מודרך באימון הוא כלי נהדר לקידום המתאמן לקראת השגת השינוי/היעד/המטרה אליו הוא שואף להגיע.

מאת: ניב