על צימרים ועל הכיף לבלות חופשה בצימר טוב

מזה שנים רבות, הצימרים בישראל מהווים חלופה רומנטית לשהייה בבית מלון. סביר להניח שגם לכם יצא לא פעם לבקר בצימר, ביישוב כפרי כזה או אחר ברחבי הארץ. אך האם תהיתם כיצד קיבלו צימרים את שמם ומדוע רובם המכריע מאופיין על ידי בנייה מעץ?

מקורם של הצימרים

מקור המילה צימר בשפה הגרמנית (Zimmer) ופירושה בפשטות – חדר, או חדרים. במובן הזה, הכוונה היא לחדרי אירוח להשכרה. בניגוד לבתי מלון, הצימרים, או החדרים, ממוקמים בבית או בחצר ביתו של המארח. ישראלים אשר טיילו בגרמניה במאה העשרים וחיפשו מקום ללון בו ראו את אותם חדרים להשכרה ואת השלטים המעידים עליהם ואימצו את המושג כסוג האירוח (באופן דומה לכך שפלאפון הפכה מילה נרדפת לטלפון סלולארי ופריג’ידר, מונח חלופי רווח למילה מקפיא).
באופן דומה לדרך בה הפכו צימרים למונח העומד בפני עצמו, גם העיצוב הפך להיות חלק מן החבילה. אותם חדרי נופש, או צימרים בהם שהו ישראלים היו תופעה בה ניתן היה להיתקל בעיקר באזורים כפריים, ולו מן הסיבה הפשוטה שבאזורים העירוניים היו בתי מלון.
מטבע הדברים, כפי שניתן לראות בתמונות ובסרטים רבים על אירופה הכפרית, אותם חדרי אירוח – בין אם היו בתוך בתים או מחוץ להם – התאפיינו בסגנון בנייה כפרי, אשר עושה שימוש נרחב בחומרים כגון עץ ואבן גולמית. כאשר “יובא” סגנון האירוח בצימרים, יובא גם סגנון הבנייה, ובעיקר בנייה מעץ. ואכן, ניתן לראות כי צימרים בישראל הם בעצם חיקוי של סגנון בנייה אירופי. לא לחינם, רבים בארץ יוצאים לנפוש במקומות אלו, בניסיון ליהנות מטעימה של חו”ל, ללא בעיות העלות, מגבלות השפה וכיו”ב.

יתרונות הבנייה בעץ

היתרון הראשון והברור של בניית צימרים מעץ, הוא שהם מזכירים מאוד במראם מבנים מחו”ל. לפיכך, כפי שצוין, הם מאפשרים לנופש המקומי ליהנות מתחושה של חו”ל, וזאת מבלי לעזוב את גבולות המדינה, עם כל הקשיים והמשמעויות הנגזרות מכך. הבנייה מעץ משדרת כלפי חוץ סגנון כפרי, אשר נמשך על פי רוב גם בעיצוב הפנים, ועבור רבים, העיצוב הכפרי הזה מתקבל כהרבה יותר מזמין וביתי. בנוסף, פשטות הסגנון והבנייה משמעם מחירים יותר נמוכים, שגם מאפשרים לבעלי אדמה לקבל הכנסה נוספת בהשקעה נמוכה יחסית. כמו כן, הבנייה מעץ מאפשרת השלמת העבודה בפרק זמן קצר מאוד, מה שמאפשר לבעלי הקרקע להתחיל לראות הכנסה מחדרי האירוח, וזאת בתוך זמן קצר במיוחד.
למרות המראה הקלסי והפשוט, טכנולוגיות הבנייה השתנו ומבני עץ רבים נבנים פשוט בשיטות בנייה קלה, מה שהופך את התהליך לזול ומהיר מתמיד. אחד מן היתרונות הגדולים של הצימרים, הוא שהם מאפשרים לפרטים ולמשפחות שאין בידיהם ממון רב ליהנות מחופש בעלות מופחתת. מנגד, במרוצת השנים, הפכו צימרים רבים למפוארים ומפנקים במיוחד, ולחלופה של ממש לשימוש בבית מלון. כך, מאותם חדרי אירוח עראיים, צמח לו ענף שלם של חדרי אירוח המציעים גם אמבטיות ג’קוזי, שירותי ספא, פעילויות בריאות ועוד. באופן זה, המעוניינים לנפוש יכולים ליהנות ממגוון רחב של דרגות אירוח, מן הבסיסי והפשוט ועד המפואר והמפנק, וכל זאת במסגרת היחס האישי והמשפחתי המאפיין אירוח בצימרים.

מאת: סיון ר.