תיקון ותחזוקה של דודי שמש

בקיץ החם בישראל יש מים חמים בשפע בזכות דוד השמש וחסכון רב בחשמל. גם בחורף יש ימים נעימים בהם אין צורך בהדלקת דוד החשמל, במידה וקיים דוד שמש המתוחזק כראוי. כשהדוד לא פועל כראוי ויש צורך להדליק את דוד החשמל, נגרם לצרכן בזבוז רב של כסף וחשמל. דודי השמש חוסכים כסף רב למדינה והם מתאימים ביותר לאקלימה החם. בשנות השבעים נחקק חוק לפיו חובה להתקין דודי שמש בבתים חדשים. מסיבה זו במרבית הבתים בארץ מתנוססים דודי שמש.

מהם מרכיביו של דוד שמש?

הדוד שהוא המצאה של מהנדס ישראלי, בנוי מגוף חימום שהוא מיכל בו ישנם מים מחוממים והוא מבודד באמצעות שכבה של פוליאתילן. הדוד כולל גם קולטי שמש וצינורות דרכם עוברים המים. קולטי השמש הם בעלי לוחות שקופים הקולטים את אור השמש. בתוך הקולטים ישנו צינור הפועל לחימום המים במיכל. כך, הדוד הופך את האנרגיה הסולרית לתרמית.

התיקונים הנפוצים בדוד שמש

החלפת גוף חימום – כשהדוד לא מחמם כמו שצריך או גורם לקצר חשמלי, הדבר מעיד כי הצטברה אבנית שלא מאפשרת זרימת מים אל גוף החימום.
נזילה – יכולה להיות מהצנרת של הדוד, בעיקר אם הוא בן שנים רבות או שמקורה בגוף החימום. הנזילה יכולה להיות בשל פיצוץ בדוד או בצינור שמזרים או מוציא ממנו מים. הצינורות מתבלים עם הזמן בשל קורוזיה מהרטיבות והחום. הטכנאי צריך לאתר את מקור הנזילה ולעצור אותה.
החלפת תרמוסטט – כאשר התרמוסטט מקולקל עשוי להיווצר לחץ רב בדוד. הלחץ עשוי לגרום להופעת נזילות או פיצוץ. שסתום ביטחון יכול למנוע את הבעיה.

כיצד לשמור על הדוד במצב טוב

ניקוי הדוד – כשהטכנאי מנקה את הדוד מאבנית ומתקין בו מאיץ חום, יש ללקוח חסכון ניכר בחשמל. זמן חימום המים הופך לקצר יותר והמים לאורך שעות רבות. בארץ יש אבנית רבה במים ולכן רצוי להקפיד על ניקיון שוטף של הדוד.
ניקוי קולטי השמש – לפחות פעם ב-24 חודשים, צריך לנקות את הקולטים לפני תחילת הקיץ.
ניקוי גוף החימום – לפחות פעם בשנה יש לנקות את גוף החימום מאבנית שהצטברה בו.
מסנן אבנית – אותו מתקינים בברז הראשי. המסנן עוזר למנוע הצטברות של אבנית ותורם לשמירה על הדוד ועל הקולטים.
התקנת שעון עצר – עוזרת לשמור על הדוד ועל צינורות המים החמים. הטיימר מופעל בשעות הרצויות וחוסך בחשמל.

כיצד ניתן לשמר את הדוד בחורף?

בחורף מומלץ לדאוג לבידוד של הצינורות, דרכם עוברים המים אל הדוד, על מנת שהחום לא יברח מהם.
מומלץ לגזום צמחיה ועצים המטילים צל מעל הקולטים.

בחירת טכנאי שירות תיקונים לדודי שמש

כשאר צרכנים נותרים בלי דוד תקין, בעיקר בקיץ, דרוש תיקון של התקלה מהר ככל האפשר. טכנאי מקצועי ימצא את מקור הבעיה וידע אם מקורה בגוף החימום, הקולטים או שיש צורך לנקות את הדוד. תיקון הדוד בדרך כלל לא כרוך בסכומים גבוהים ובמרבית התקלות אין צורך להחליפו. תחזוק שוטף ותיקון יעיל, מאפשרים לדוד לספק מים חמים כל הזמן בקיץ וזמן רב בחורף. החיסכון של דוד שמש מתוחזק בחשמל, שווה כל השקעה.

מאת: מאור ד.