תריסים חשמליים – צעד נוסף בדרך אל הבית החכם

הדוד שמספק לנו מים חמים, המזגנים שמצננים ומחממים את הדירה, מערכות התאורה, מערכת הקולנוע הביתי ומערכות נוספות, כל אלה מחוברים למערכת בקרה ושליטה, שמתוכנתת מראש על מנת לבצע פעולות בהתאם לסיטואציה. לדוגמה, תריסים חשמליים המחוברים למערכת חכמה שכזו מגיעים עם חיישני גשם, חיישני רוח וחיישני טמפרטורה. אפשר “להודיע” למערכת להוריד תריסים חשמליים ברגע שמתחיל גשם, להעלות תריסים חשמליים כשהטמפרטורה בקיץ יורדת אל מתחת ל-28 מעלות, לסגור תריסים חשמליים כשעוצמת הרוח עוברת סף מסוים שאותו קבענו וכן הלאה וכן הלאה.

סוגים של תריסים חשמליים

האפשרויות כמובן הן רבות ומגוונות ולא מסתכמות בתריסים חשמליים שיודעים להיסגר מייד כשגשם, אם כי כשחושבים על כל הפעמים שישבנו בעבודה ופתאום החל לרדת גשם שהחזאי לא צפה, ואנחנו במקום לעבוד ניסינו להיזכר אם סגרנו תריסים או לא, ואם בשובנו הביתה ימתין לנו סלון מוצף או לא – מבינים שתריסים חשמליים המחוברים למערכת חכמה הם לא רק פינוק. בנוסף, אפשר למשל להכניס למערכת מצב “חזרה הביתה” שכולל הדלקת הדוד החשמלי אם כמות השמש במהלך היום הייתה מועטה מכדי שדוד השמש יוכל לספק לנו מקלחת חמה ומפנקת, הדלקת אורות הכניסה, הפעלת מערכת הסטריאו עם השיר האהוב עלינו באותו יום ופתיחת תריסים חשמליים בסלון כדי שנוכל ליהנות מהאור המיוחד של השמיים רגע לפני השקיעה.

בחירת תריסים חשמליים

כמובן שהיתרונות הרבים של בית חכם באים לידי ביטוי לא רק כשאנחנו מחוצה לו אלא גם כשאנחנו נמצאים בבית: למשל, חובבי ריח הגשם יכולים בלחיצת כפתור אחת לפתוח את כל התריסים החשמליים בבית מייד כשמסתיים פרק גשם ואין סכנה שהבית יוצף – ואפשר פשוט ליהנות מהריח הנהדר של העולם הרטוב (וכמובן שכשמגיע עוד מקבץ עננים מורידי גשמי ברכה, ללחוץ שוב על הכפתור ולראות איך תריסים חשמליים בכל החדרים יורדים בזריזות ומונעים מהגשמים לחדור הביתה).
בית חכם עדיין נתפס בעיני חלק מבני האדם כעתיד ואולי אפילו כזה השייך לסרטי מדע בדיוני, אם כי המציאות מוכיחה שהוא כבר כאן, ובפרט תריסים חשמליים שאותם ניתן כבר לראות ביותר ויותר בתים. אין ספק שהקדמה ושלל השכלולים הטכנולוגיים, ובעיקר הרצון לחבר את כל המערכות לכדי ישות חכמה אחת יובילו לכך שעוד ועוד בתים יהפכו לחכמים, יצטיידו בתריסים חשמליים ושאר מערכות מתוחכמות – ויאפשרו למוח שלנו להתרכז בדברים החשובים באמת.

פורסם ע”י: ויקטור שמואלי