כיצד לעצב פינות אוכל

פינת אוכל היא מוקד ההתרועעות בבית בין בני המשפחה. מוקד מפגש אינטימי מצד אחד אך מצד שני גם מהווה מעין מקום ישיבה שאיננו סלון. מדוע זה חשוב? מכיוון שגם לסלון הבית יש תפקיד וחשיבות משל עצמו. הסלון תפקידו ישיבה משפחתית בגרעין המצומצם או המורחב ואף עם חברים וזאת בשעות מסויימות ותחת נסיבות ששניהן יהיו לרוב בערב או בחגים ושבתות. כמובן שבכל בית הסיפור הוא שונה, כל משפחה ואופייה המיוחד. לזאת יש להוסיף את ההיבט התרבותי. אז מה תפקידה של פינת האוכל בבית?
יש להבין שההבדלים התרבותיים וכן הבדלי האופי בין משפחה למשפחה מהווים גורם מכריע בדרך להבדלי העיצוב. אפשר להניח שפינות אוכל תמיד יהיו בעלי אופי משפחתי אך סגננות העיצוב מתחלקות על פני מגוון רחב של צבעים, חומרים וגדלים בין שני צורות: עגול ומרובע. כמו בכל נושא הנוגע לעיצוב פנים פינות אוכל תפקידן לשדר משהו למי שמבקר בבית, ואף להשרות הרגשה מסויימת לבני המשפחה.

הסלון הוא חלון ראווה של הדירה שלנו

הדילמה שלרוב עולה על פני הקרקע בכל הנוגע לעיצוב פנים של בתים נוגעת לעובדה שיוקרה ונוחות לא תמיד הולכים יחד. כך בעוד שהרצון הוא להרשים את מי שמבקר בבית ישנו גם רצון להשרות אווירה של נוחות, רוגע, ביתיות וחמימות גם למבקרים מבחוץ וגם לבני המשפחה. הדילמה הזו קיימת גם בבחירת הסלון של הבית. במקרים רבים ישנו ניסיון להרשים ולהשרות אווירה יוקרתית, כמו זו שמתאפיינת בבתי מלון וכך קורה שהריהוט שתפקידו המקורי היה להשרות רוגע, נעימות ונוחות, משרה לבסוף תחושת ארעיות וחוסר נוחות. ישנה סברה שבתי מלון מעוניינים שהאורחים מבקרים לא ישהו זמן רב מדי בלובי המלון אך בו בזמן יתרשמו מסגנון העיצוב היוקרתי של הריהוט. האם יוקרה מהווה סתירה לנוחות?
לא תמיד אך הקונפליקט הזה קיים בעוד תחומים הנוגעים לעיצוב פנים ואף חוץ (אדריכלות) כאשר ההיבט הפונקציונלי (שימושי) איננו בה לידי ביטוי באופן מספק. תהליך העיצוב נחשב לתהליך יצירתי ואמנותי שבסופו של יום צריך לייצר מוצר שיהיה נוח ויפה.

סגנונות של פינות אוכל

סגנונות של פינות האוכל בבית מתפרסות על פני קשת רחבה של צבעים, חומרים וגדלים בין צורות מרובעות ומעוגלות. הסגנונות כאמור משרתות את האופי של הבית ואת המטרה שהיא בעצם, לפני הכל, להיות פינת אוכל. אילו עוד מטרות יכולות להיות לפינות האוכל? זה שוב, משתנה בין בית לבית, משפחה למשפחה. ישנן משפחות שפינות האוכל הן מוקד מפגש משפחתי חשוב במהלך היום כאשר רוצים לשתות קפה או תה בצוותא אך לא לשהות זמן רב מדי. באותה מידה פינת האוכל יכולה להיות מוקד מפגש עם חברים מבחוץ ומשפחות. פינת האוכל, תפקידה גם להשתלב בעיצוב הכולל של הבית.
לא ייתכן מצב אשר בו המטבח או חלל הסלון (אשר שם לרוב היא ממוקמת) יהיו מעוצבים באופן מסויים והשולחן יראה אחרת לחלוטין. בחירת השולחן היא השלב הראשון והמכריע בעיצוב פינת האוכל, על פיו ישק דבר. לכל שולחן כמובן שיש סט כיסאות שמתלווה אליו וגם שם קיים המתח בין נוחות ליופי ויוקרה. למשל: כיסאות גבוהים מול כיסאות נמוכים. לכל זה מתלווה סט צלחות וסכו”ם, וזהו, פינת האוכל שלכם מוכנה.

מאת: שירה פ.