על אושר ושמחה וההבדלים ביניהם

המונח אושר מכיל בתוכו מגוון אדיר של רגשות חיוביים ותגובות חיוביות כגון עליזות, שקט, שלווה, רוגע; בהירות; רוממות, אופטימיות, שמחה ועליזות. במהלך ההיסטוריה, פילוסופים, אנשי דת, סופרים ומשוררים הרהרו ותהו על המשמעות של האושר ואיך ניתן להשיגו.
באחרונה, מדענים, פסיכולוגים ואפילו פוליטיקאים הצטרפו למסע אחר האושר. פסיכולוגים מוצאים לשימושית את ההפרדה בין נהנתנות, התענגות הדוניסטית, לבין המצב של אושר נפשי הקרוי eudemonic state (ובמיוחד שבאנגלית אין מילה ספציפית לאושר).

נהנתנות הוא מצב חולף עובר של הנאה זמנית (המתרחשת בזמן ובעקבות אירוע או גורם), בעוד המצב שבעברית נקרא מאושר, הוא מצב מתמשך ומיוחס לאיכות החיים ולנחת.

איכות החיים ואושר

הרעיון הוא שאיכות חיים טובה היא יותר מאשר העדר רגשות שליליים. אנשים מאושרים הם אנשים שיש להם סיפוק מחייהם, מצב רוח טוב ועוד לפחות אחת משש האיכויות הבאות שהן תנאי לאושר ע”פ אפלטון:
• מעורבות חברתית
• מקושרים חברתית
• מקבלים את האחר השונה והזר
• מקבלים את עצמם
• מכבדים את סביבתם
• מקיימים מערכות יחסים חיוביות עם אנשים הסובבים אותם
• אוטונומיים
• צמיחה אישית
• מטרה בחיים

ההבדל בין אושר ושמחה

כה רב הבלבול עד שההבדלים הקיימים בעברית בין אושר לבין שמחה לא קיימים באנגלית. באנגלית משתמשים כדי לתאר שמחה וגם אושר במילה happiness המתורגמת מילולית לשמחה בעברית.
אושר ושמחה הן שתי מילים שאנחנו נוקטים לעיתים מזומנות כדי לתאר את אותה הרגשה. ובמיוחד באנגלית, כאשר המילה לאושר היא happiness כאשר התרגום המילולי שלה הוא שמחה.
בעוד ששתי המילים חולקות באופן חלקי את אותם מאפיינים הן בכל זאת בעלות משמעות שונה.
אושר הוא רגש הוא רגש שמקושר לנסיבות עכשוויות. כאשר המציאות טובה ומסבירה לנו פנים, כאשר העניינים מתנהלים כפי שאנחנו מצפים ואף למעלה מזה אנחנו מרגישים מאושרים. מאידך כאשר דברים מתקלקלים, נגמרים, מזדקנים, מאכזבים, כאשר אנחנו לא מקבלים את מה שאנחנו רוצים, או את מה שאנחנו מצפים, אנחנו חשים עצובים ולא שמחים.
שמחה ואושר הם שני דברים שונים. שמחה, במובן התנכי הוא דבר זמני, הוא מצב. הוא לא רגש. שמחה היא עמדה. שמחה איננה בהכרח מבוססת על משהו חיובי שקרה. שמחה היא דבר מתמשך. אושר הוא דבר זמני. כאשר האושר מתפוגג השמחה עדיין יכולה להישאר. שמחה הוא דבר הגדול מאיתנו ומן ההווה ומהנסיבות שלנו. שמחה יכולה להתרחש גם בזמנים רעים.
אושר הוא רגש זמני. שמחה היא גישה.

כמה הגדרות שיתכן שלא ידעתם אותן

אושר: החוויה של הרגשה טובה. חוויה פנימית שלעיתים מבוטאת גם בהתנהגות החיצונית כך שאחרים יכולים לחוש בה. לעיתים חווית האושר תוססת ועולה בפתאומיות מבפנים, לעיתים חוויית האושר יכולה לצוץ ולפרוח כתגובה לאירוע חיצוני.

שמחה: הרגשת השמחה, העליזות, המצב בו חווים עליצות, אינה בהכרח נגרמת ע”י מקור חיצוני. לעיתים השמחה היא חוויה פנימית שאיננה משתקפת מבחוץ.

מבורכות: (הכי קרוב לאושר במובן הניו אג’י בעברית) חוויה של שמחה עזה, לוהטת, עמוקה ושוטפת. בדרך כלל מלווה בתחושה של אהבה או חמלה רכה ומבורכת השוטפת את הלב. חוויה בעלת אופי רוחני ויקר המציאות.

מאת: סילביה

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]