שאלונים מקוונים באינטרנט

בניגוד לשאלונים ידניים אותם מדפיסים על הנייר וממלאים ידנית ללא כל בדיקות בזמן המילוי ואשר צריך להקליד לקובץ לצורך עיבוד ויכול לכלול טעויות הקלדה, השאלונים המקוונים מוצגים בדפדפן ומכילים יתרונות רבים כמו בדיקות לשאלות חובה פרמטרים של מידע נוספים וכן אין צורך להקלידם למחשב, הקובץ מתקבל כתוצאה ישירה ממילוי השאלון על ידי הנשאל וכל התשובות הינן מדוייקות.
בשאלונים מקוונים ניתן להוסיף פרמטרים של זמן, לדוגמא מתי נכנס הנשאל לשאלון ומתי סיים ובכך לדעת האם הנשאל קרא וענה באופן רציני או לא.

מי צריך שאלונים מקוונים

כמובן שניתן להוסיף בשאלון מקוון עוד בדיקות כמו שאלות חובה או שהנשאל ענה על כל השאלות וכן פרמטרים נוספים של זמן כמו באיזו שעה ענה כל תשובה ובכך לדעת האם ענה לפי הסדר או לדוגמא האם שינה הנשאל את תשובתו לאחר שענה על שאלה אחרת.
מאחר והנשאל מגיע לשאלון המקוון על ידי קישור ניתן גם להוסיף לקישור פרמטרים יחודיים לנשאל או לקבוצת נישאלים ובכך לדעת מידע נוסף אשר מיותר להכביד ולשאול בשאלון עצמו, לדוגמא:
אם חלק מהנשאלים הגיעו לשאלון דרך הודעה בדואר אלקטרוני וחלק דרך קישורים באתרים וחלק ענו במעבדה, ניתן להוסיף לכל מקור כזה זיהו כך שנוכל לעבד ולהשוות בין אלו שענו במעבדה, הגיעו דרך אתרים או קיבלו הודעה בדואר אלקטרוני.
ניתן גם לפתח את המידע גם מאילו אתים הגיעו ובכך לדעת את ההבדלים בין גולשי אתר זה לאחר.
עוד יתרון שיש בשאלונים מקוונים שניתן להכין גירסאות שונות לשאלון (אותם שאלות בניסוח שונה או סיפורים מקדימים שונים) ובכך גם לבדוק את ההבדלים בינהם ובכך לדעת על ההשפעה שיש לניסוחים שונים.
שאלונים און ליין הם כלי מחקר מעולה לשאלון ברשת האינטרנט.

היתרונות של סקרים באינטרנט

שאלון מקוון כולל לא מעט יתרונות. הפצת שאלון מקוון מהירה מאוד ואינה מוגבלת במספר המשתתפים במחקר. בלחיצת כפתור ניתן לשלוח את הקישור לנשאלים וללא עלויות נלוות כמו משלוח בדאר, מעבדת ניסוי או הפצה בצורה ידנית אחרת.
מהירות קבלת התשובות לשאלון מקוון גבוה מאוד ומיידית, לעומת שיטות ידניות הכרוכות באיסוף השאלונים והקלדתם לקובץ במחשב לצורך העיבוד. איסוף הנתונים קל (הנתונים נאספים בלחיצת כפתור) ובזמן קצר במיוחד.
עלויות שאלון מקוון נמוכות במיוחד, אינה מצריכה הדפסת שאלונים על נייר, אין צורך לאסוף את השאלונים, אין צורך להקליד אותם למחשב וכל הוצאות תפעול אחרות לעומת שאלונים ידניים המצריכים פעולות אלו.
תפוצת השאלון מקוון אינה מוגבלת לאזורים גאוגרפיים או לאומיים והתפוצה יכולה להיות עולמית, כך שניתן גם לערוך סקרים גם בקרב אוכלוסיה אשר אינה ידידותית לאוכלוסיה שלך.
יש גם יתרון לכמות הנשאלים אשר יכולים לענות לסקר על ידי שימוש בשאלון מקוון או מספר שאלונים מקוונים.
שאלון מקוון גמיש במיוחד, כך שניתן להתאימו לנשאל או לתשובות שהנשאל עונה במשך מילוי השאלון על ידי שימוש בשאלות מותנות. ניתן לשלב בו גרפיקה אנימציות קול ווידאו.
תשובות שאלון מקוון נשמרות אוטומטית בבסיס הנתונים באופן מדוייק (ללא טעויות הקלדה), ניתן גם לודא שהנתונים מוזנים על ידי הנשאל ללא טעויות ובאופן מלא בהתאם לפורמט התשובה.
יתרון שאלון מקוון ברורה לחלוטין בעת ביצוע סקר מקוון. ישנה גם אפשרות לשימוש גירסאות שאלון שונות ובכן להשתמש במספר שאלונים מקוונים לביצוע סקרים מקוונים כאשר לכל שאלון גירסה משלו ועל כן ברור לחלוטין יתרונות שאלונים מקוונים.

מאת: דימה