דודי שמש – אנרגיה נקייה ולא מתכלה

חשיבותם של דודי שמש עבור המשפחה הממוצעת אינה מוטלת בספק. האפשרות להשתמש במים חמים ללא צורך בחימום באמצעות בעירה היא יתרון משמעותי הן לבריאות בני הבית, בטיחותם וכמובן היגיינה אישית וכללית. דוד שמש מאפשר שימוש במים חמים במערכת סגורה, נקייה ואפקטיבית להפליא ללא הוצאות נוספות וללא מאמץ ניכר.

דוד שמש הוא ה מיכל מים מבודד המחובר למערכת של פאנלים סולאריים המאפשרים קליטת חום. במהלך היום הלוחות אוגרים את חום השמש ומשתמשים בו על מנת לחמם נוזל הנמצא בתוך צינורות אשר עוברים בפאנלים. באמצעות מחליף חום, החום עובר בין הפאנל לבין המיכל. בעזרת הצנרת הביתית המים החמים עוברים מן המיכל אל הברז הביתי. מכיוון שהמערכת מסתמכת על חום השמש על מנת לחמם את המים הדוד יורכב לרוב על גג הבית. המערכת משתמשת באור השמש וחומה, אך גם בחורף, כאשר השמש מחממת פחות, מערכת מתוחזקת היטב עדיין יכולה לחמם מים בצורה יעילה להפליא.

תחזוקה של דוד שמש חשובה מאוד בייחוד לקראת החורף. דוד שמש יכול להחזיק מעמד כ-10 שנים עם תחזוקה שוטפת ונכונה. הדבר החשוב ביותר הוא ניקיון של המערכת והימנעות מנזקים. אמנם דוד שמש הוא בהחלט יציב אך כדאי מפעם לפעם לבדוק שהוא מחוזק היטב ושאין לכלוך, עלים או פסולת אחרת על הקולטים או הדוד עצמו שעשויה לחסום את הקולט או לפגוע במערכת המחברת בין המיכל לבין הקולטים. תחזוקה של המערכת וניקוי נכון שלה יעשה על ידי טכנאי ומומלץ לכול הפחות אחת לשנה.

למרות יתרונותיו של דוד השמש יתכנו מפעם לפעם תקלות. כמובן שאם אנו פותחים את ברז המים והמים אינם חמים כלל או אינם חמים מספיק אנו יודעים שדוד השמש אינו פועל. אך מומלץ לשים לב לכמה רמזים אשר עלולים להצביע על תקלה בדוד. מים עכורים או חלודים כתוצאה מבעיה בצנרת או בדוד עצמו הם סימן לתקלה, כך גם נזילה מן הגג או כתמי רטיבות. לרוב דוד שמש פועל גם כדוד חשמלי בעת הצורך, לכן יש לשים לב שהמערכת החשמלית אינה גורמת לקצרים אשר עלולים לסכן חיים.

התקנה או החלפה של דוד שמש או רכיביו צריכה להיעשות בידי בעל מקצוע מוסמך. המערכת אמנם יציבה מאוד ולא דורשת תחזוקה מורכבת אך כשמדובר בכמה עשרות ליטרים של מים בשילוב מערכת חשמלית מוטב להשאיר את העבודה לבעל מקצוע. תחזוקה נכונה של דוד השמש תשמור עליו למשך שנים רבות ותאפשר לנו ליהנות ממים חמים כל השנה.

מאת: מאור ד.