מה למדתי מהשגיאות שלי

קראתי מאמר לפני כמה ימים על קנקן תה שנמכר. כנראה שמישהו חשב שהקנקן תה הזה נראה כמו היטלר. החברה טיפלה בעניין באופן מיידי. הם התנצלו ואמרו שכל דמיון הוא לא מכוון לחלוטין.
המאמר הולך לדון בטעויות שיווק אחרות שנעשות על ידי חברות קטנות ותאגידים גדולים גם יחד. מקרה אחר היה כאשר פורסמה בטעות תמונה של אישה ערומה, וכאשר הציבור הגיב בצורה שלילית הם פשוט מחקו את ההערות … הם התנצלו ימים לאחר מכן.
עשיתי טעויות שיווק גדולות. לפני מספר שנים פגשתי כ 300 אנשים ויצרתי קמפיין תקשורת מבוסס דואר אלקטרוני מותאם במיוחד עבורם המבוסס על התוכן שכולם אוהבים. זה היה קמפיין מחושב ומוצלח ועד … שאחד מהמיילים שכתבתי היה מנוסח בצורה גרועה. קיבלתי תגוובות די רעות לדבר הזה.
זה בהחלט לא היה מכוון אבל זה מה שקרה. היו כמה אפשרויות: יכולתי להתעלם ממה שהם אמרו ולקוות שזה יחלוף. יכולתי להעניש את עצמי ולהפסיק לחלוטין לשווק כי ברור שלא היה לי מושג מה אני עושה. אני יכול להגיב לאלה ששלחו לי מייל ולומר שאני מצטער. אני יכול להתנצל באופן פומבי. אני בחרתי להצהיר על הטעות שלי בפומבי. התוצאה הייתה סליחה ולא רק שזה נגמר אבל אנשים נתנו לי יותר כבוד.
טעות נוספת שעשיתי הייתה בספר שלי. אחרי שהוא הלך להדפסה, ואחרי שהעותקים נמכרים ונשלחים החוצה, מצאתי כמה טעויות בו. הגרוע ביותר היה בסעיף “אודות המחבר”. אחד המשפטים חזר על עצמו. על טעות זו אני פשוט בחרתי לתקן את השגיאות, וליצור קובץ חדש, כך שהעותקים הבאים של הספר תהיו נכונים. אני לא התנצלתי או שלחתי עותקים חדשים לאלה שקבלו עותק עם שגיאות אלו, עם זאת, אני משתמש בזה כדוגמה, לאחת הטעויות שעשיתי.
אני יודע שאנשים אחרים עושים טעויות בעסקים שלהם. אני יודע על יזם ששלח מלא שיחות רובוטיות לאנשים, אני לא יודע מה הייתה התכנית שלו, אבל משום מה השיחות שנעשו בשעה אחת בלילה. למרבה המזל מספר הטלפון שלי לא היה ברשימה, כי אני נוטה להכות את התקרה כאשר הטלפון מצלצל ואני שקוע בשינה עמוקה. . הוא בהחלט עשה טעות. השאלה היא, מה הוא עושה עכשיו?
אם לא עשית טעות דומה בעסק שלך כבר די הרבה אני יכול להבטיח שזה יקרה לך שוב. אולי זה יהיה טעות שאף אחד לא ישים לב אליה, אולי זאת תיהיה טעות שרק אדם אחד או שניים ישימו לב או אולי זה יהיה משהו גדול יותר, כמו הטעות שעם הקומקום שציינתי בתחילת המאמר או הטעות שעשיתי עם רשימת התפוצה.
כולנו עושים טעויות. השאלה בשבילך לקחת בחשבון היא, מה תעשה עכשיו? כיצד תטפל בטעויות שביצעת? האם תתחמק? תתנצל? תתחבא? או תשתמש בטעות בשביל לגדול!

מאת: אליס רינגן