על רופא שיניים ורפואת שיניים

רופאי שיניים הינם אנשים המעניקים טיפול ברפואת השיניים. רופאי שיניים כלליים אלו אנשים אשר סיימו בהצלחה את הלימודים ובחינות הרישוי וקיבלו רישיון ממשלתי לעסוק ברפואת שיניים. אדם המחזיק ברישיון ממשלתי רשאי לעשות ניתוחי חניכיים, טיפולים בלייזר והשתלות לאחר השתלמות קצרה, ובניגוד למדינות אחרות בעולם, ללא צורך ברישוי רשמי נוסף. רופאי שיניים מומחים אלו אנשים אשר בנוסף ללימודי רפואת שיניים עברו מסלול התמחות שאורכו בין ארבעה עד שישה שנים. המומחים רשאים לבצע טיפולים מסובכים יותר ולספק טיפול איכותי יותר על פי ההתמחות שעבר מאשר רופא שיניים כללי. רופאי שיניים בישראל פועליים בעיקר בקליניקות פרטיות וקופות החולים.

על רפואת שיניים

רפואת שיניים התפתחה החל מהמאה ה-20. בסוף המאה ה-19 גרין ורדימן בלאק היה מפורצי הדרך ברפואת השיניים והשיטות שלו ידועות עד היום. קודם לכן רופאים כלליים שסיימו רפואה כללית היו רשאים לטפל גם בשיניים. עם הזמן רפואת שיניים התפתחה לתחום הכירורגי, וכיום רפואת שיניים עוסקת גם בפנים, חלל הפה, הלסת ובסיס הגולגולת.
בישראל רופאי שיניים חייבים להיות בעלי תואר D.M.D או S.D.D. כלומר תואר דוקטור ברפואת שיניים או תואר בכרורגיה דנטלית. מסלול ההכשרה של רופאי שיניים הינו מסלול נפרד מההכשרה לרפואה כללית והוא מתבצע באוניברסיטת תל אביב או הדסה בירושלים. מעתים מרופאי שיניים הם רופאים כלליים, אך מומחים רבים לכירורגיית לסת וחניכיים מחזיקים בנוסף להתמחותם גם בתואר אקדמי לרפואת שיניים.

תפקידו של טכנאי שיניים

ישנן גם מעבדות שיניים שבהם פועלים טכנאי שיניים ותפקידם ליצור ולהרכיב כתרים (גשרים), לתקן תותבות, ולבצע עבודות על שתלים. סייעת לרופא שיניים הינו אדם העוזר בכל התהליכים לרופא השניים. בין היתר הסייעת מכין את השטח, מנקה, מסדר, מכין את החומרים הדנטליים ומבצע צילומי רנטגן. מקצוע נוסף השייך לרפואת שיניים הינו שיננית העוסקת בהיגיינת הפה ובטיפול מונע.

רגישות לחומרים – בעיה בטיפולי שיניים

רפואת שיניים היא תחום מיוחד ושונה מתחומי הרפואה האחרים מכיוון שהיא עושה שימוש בחומרים שלא נראים בדרך כלל בשכיחות בבתי חולים או אצל רופאים אחרים: אקריל, ניקל, זהב, בריליום וכדומה. טכנאי השיניים מוסר לרופא חומרים שונים שבאים במגע עם המטופל. במידה והמטופל רגיש אליהם, יכולים להתפתח סימנים שונים, כגון:
 • אלרגיות
 • נדודי שינה
 • כאבי ראש ומיגרנות
 • פריחה בעור
 • חולשה, תשישות או עייפות
 • בעיות במערכת העיכול

כדי לבדוק רגישות לחומרים אצל מטופלים ברפואת שיניים, ניתן להשתמש בסורק מערכות חדיש שסורק את מצבו הגופני של המטופל ומנתח את הסיכון שלו להיות רגיש לחומרים שונים בעזרת תוכנה שבה מאגר חומרים שונים.
בדיקת רגישויות כזאת אינה פולשנית ויכולה לארוך בין חצי שעה לשעה וחצי. פנו לרופא השיניים שלכם לפרטים נוספים.

מאת: שירה גורדון